Uniwersalny

Obecnie Inteligentny Dom KNX jest najbardziej popularnym systemem automatyki domowej w Europie. Ten system istnieje na rynku od ponad dwudziestu lat. Standard KNX zrzesza ponad czterystu producentów (Merten, Berker, ABB, Gira,…), sprzedano miliony urządzeń KNX.

Według oficjalnych danych ten system znalazł zastosowanie w ponad stu tysiącach obiektów (stan na 2011 r.). Dosłownie co chwilę, któryś z producentów wprowadza do sprzedaży nowe urządzenia KNX. Popularność tego systemu ciągle rośnie. Ze względu na szeroką gamę urządzeń KNX, ten system pozwala na najbardziej złożone realizacje.

Bezpieczny

Zaletą systemu KNX jest fakt, iż sensory czyli przyciski KNX i czujki zasilane są bezpiecznym napięciem 24V. Pozwala to umiejscowić przyciski blisko kabiny prysznicowej, umywalki, czy kuchennego zlewu.

Inteligentny Dom KNX oferuje swoim użytkownikom dostęp przez Internet i telefon. Użytkownik może podejrzeć stan swojego Inteligentnego Domu będąc na drugim końcu Świata. Za pośrednictwem Internetu oprócz wizualizacji, użytkownik ma możliwość zmiany wybranych parametrów systemu.

Nieskończone możliwości

Inteligentna instalacja KNX składa się z sensorów (wielofunkcyjne przyciski, czujki ruchu, termostaty itp) oraz z aktorów czyli urządzeń wykonawczych (wyjścia załączające on/off, wyjścia o regulowanej mocy itp.). Wszystkie urządzenia KNX połączone są przewodem komunikacyjnym. System działa w ten sposób, że sensor wysyła na magistralę zadanie, a konkretne aktory je wykonują.

Dane zadanie nie musi ograniczać się do załączenia tylko jednego obwodu, ale może składać się z szeregu różnych czynności(np. załączenie jednego obwodu oświetleniowego na 50%, opuszczenie rolet, przełączenie wentylacji na niższy bieg, itp.).

W każdej chwili programista może zmienić funkcje wywoływane przez dane klawisze. Nie ma czegoś takiego jak w standardowej instalacji, że dany wyłącznik realizuje jedną i tylko jedną funkcję, od początku do końca swego istnienia. W inteligentnym domu KNX jednego dnia dany klawisz może załączać oświetlenie w kuchni, następnego dnia uruchamiać klimatyzację, a kolejnego dnia opuszczać rolety. To jest zależne tylko i wyłącznie od użytkownika. Dowolny klawisz na przycisku KNX może załączać każdy obwód, bądź każde urządzenie zintegrowane z systemem inteligentnego domu KNX.

Zapytaj o ofertę

Odrębne obwody

Zasada działania instalacji EIB/KNX polega na rozdzieleniu obwodu zasilania energia elektryczna od obwodów sterowania urządzeniami. Zatem instalacja EIB/KNX składa się z dwóch odrębnych, odseparowanych od siebie obwodów: obwodu zasilania odbiorników tak jak w tradycyjnej instalacji 230V oraz obwodu sterującego. Obwód sterujący nazywany jest magistralą i służących do przesyłu informacji i telegramów sterujących.

W systemie EIB/KNX komunikacja realizowana jest w oparciu o trzy media transmisji sygnałów, czyli magistrala może mieć trzy postacie:

  1. twisted pair (TP) – medium przewodowe czyli para skręconych przewodów zwana skrętka dwuparowa;
  2. power line (PL) – medium przewodowe, sygnały sterujące przesyłane są tymi samemi przewodami co zasilanie odbiorników 230V;
  3. radio transmission (RT) – komunikacja odbywa się droga radiowa.

Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie do przesyłania sygnałów oddzielnego obwodu (TP). Głównie ze względu na 100% stabilność oraz bezpieczeństwo. W przypadku kiedy medium jest skrętką dwuparowa czyli (TP), przyciski oraz inne sterowniki(czujki) zasilane są napięciem 29V DC. Natomiast w przypadku kiedy medium jest Power Line (PL), przyciski oraz czujki zasilane są tak jak w tradycyjnej instalacji napięciem sieciowym czyli 230V.

Nasze realizacje

2016-2017 Dom z bala 200m2- okolice Pułtuska

System KNX z miniserwerem Loxone

2016-2017 Hotel Bristol

System KNX z miniserwerem Loxone

2014 Multikino

System KNX z miniserwerem Loxone

Inteligentne przyciski

W systemie inteligentnego domu KNX mamy do wyboru szeroką gamę przycisków. Każda firma produkująca osprzęt EIB/KNX może pochwalić się ciekawym designem i funkcjonalnością. Dostępne są przyciski wykonane ze stali szlachetnej, aluminium, tytanu, szkła i różnych typów tworzyw sztucznych. Wyróżniamy dwa rodzaje przycisków: z termostatem (zazwyczaj z wyświetlaczem LCD) i bez termostatu.

W Polsce na przyciski KNX często mówi się też sensory, sterowniki, inteligentne przyciski (włączniki), kontrolery albo po prostu włączniki. Poniżej można obejrzeć przyciski czołowych producentów urządzeń KNX. Do sterowania Inteligentnym Domem możemy też wykorzystać tradycyjne włączniki po przez zastosowania specjalnego urządzenia(wejścia binarnego bezpotencjałowego). Dzięki specjalnej przejściówce, część przycisków KNX może być też wykorzystana w systemie LCN.