Inteligentna instalacja KNX składa się z sensorów (wielofunkcyjne przyciski, czujki ruchu, termostaty itp) oraz z aktorów czyli urządzeń wykonawczych (wyjścia załączające on/off, wyjścia o regulowanej mocy itp.). Wszystkie urządzenia KNX połączone są przewodem komunikacyjnym. System działa w ten sposób, że sensor wysyła na magistralę zadanie, a konkretne aktory je wykonują.
Dane zadanie nie musi ograniczać się do załączenia tylko jednego obwodu, ale może składać się z szeregu różnych czynności(np. załączenie jednego obwodu oświetleniowego na 50%, opuszczenie rolet, przełączenie wentylacji na niższy bieg, itp.).
W każdej chwili programista może zmienić funkcje wywoływane przez dane klawisze. Nie ma czegoś takiego jak w standardowej instalacji, że dany wyłącznik realizuje jedną i tylko jedną funkcję, od początku do końca swego istnienia. W inteligentnym domu KNX jednego dnia dany klawisz może załączać oświetlenie w kuchni, następnego dnia uruchamiać klimatyzację, a kolejnego dnia opuszczać rolety. To jest zależne tylko i wyłącznie od użytkownika. Dowolny klawisz na przycisku KNX może załączać każdy obwód, bądź każde urządzenie zintegrowane z systemem inteligentnego domu KNX.