Kino domowe

W dzisiejszych czasach kino domowe to nie tylko TV z odtwarzaczem BD, dekoderem i kilkoma głośnikami, ale prawdziwy system, który często jakością dźwięku i obrazu przewyższa sale kinowe. Kino domowe w pełnej konfiguracji może się składać z: głównej jednostki jaką jest amplituner, kilku źródeł obrazu i dźwięku ( odtwarzacz BD, dekoder, serwer plików multimedialynych, apple TV, konsola), TV i projektora z ekranem i systemu nagłośnienia składającego się nawet z kilkunastu głośników.

Multiroom to jeden system audio dla całego domu.

Multiroom to jedna jednostka audio pozwalająca słuchać różnej muzyki w różnych pomieszczeniach w tym samym czasie.

System multiroom składa się z następujących elementów:

  • jednostki głównej (kontroler);
  • źródeł (tuner radiowy, serwer muzyczny, odtwarzacz CD/DVD, iphone/ipod, itp.)
  • paneli sterowniczych;
  • głośników;

Główna jednostka wraz z źródłami może być zlokalizowana np. w pomieszczeniu multimedialnym albo garderobie, a głośniki i klawiatury sterujące w sypialni, kuchni, łazience czy na tarasie. Sterowanie danym pomieszczeniem może odbywać się za pomocą ściennego panela (sterownika)), pilota, bądź przenośnego panela dotykowego.

W pomieszczeniu, w którym chcemy słuchać muzyki znajduje się tylko panelik multiroom, wielkością zbliżoną do tradycyjnego włącznika oraz głośniki. Same głośniki często wbudowywane są w sufit albo w ściany. Dzięki takiemu układowi przewody w ogóle są niewidoczne, a samych urządzeń w ogóle nie ma w danym pomieszczeniu. Jest to ważne szczególnie w łazience czy kuchni, gdzie przez specyficzne warunki trudno jest zlokalizować dobrej klasy sprzęt grający.

Jednostka główna

Do głównej jednostki multiroom można przyłączyć wiele różnych źródeł, np. wielokanałowy tuner radiowy, serwer muzyczny, odtwarzacz CD czy iPod albo iPhone. Wielokanałowe tunery radiowe wykorzystywane w systemach multiroom umożliwiają słuchanie różnych stacji radiowych w różnych pomieszczeniach w tym samym czasie. Takie same właściwości mają serwery muzyczne. Serwery muzyczne służą do gromadzenie ulubionej muzyki w jednym urządzneniu. Mogą pomieścić kilka tysięcy płyt, a dzięki listom, łatwym wyszukiwaniom odnalezienie danego wykonawcy czy utworu jest dziecinnie proste. iPhona albo iPod można podłączyć do zestawu multiroom za pomocą specjalnej podstawki. Stację dokującą do iPhone’a można umieścić w danym pomieszczniu np. (pokoju). W danym systemie może występować wiele stacji dokujących iPhone – uzależnione to jest od danego urządzenia multiroom.

Panele sterujące

Panele sterujące multiroom (sterowniki) mogą mieć bardzo różny wygląd i funkcjonalność. Dostępne są bardzo proste panele, które umożliwiają jedynie zmianę źródła, regulację głośności, korektę barwy dźwięku oraz włączenie i wyłączenie. Pokazują też, które źródło jest aktualnie uruchomione oraz głośność. Bardziej zaawansowene panele oprócz podstawowych funkcji umożliwiają zmianę danego utworu/stacji, tworzenie list, szybki dostęp do ulubionych stacji, ustawianie muzyki na “budzenie”, ustawianie przypominaczy. Dodatkowo wyświetlacze LCD pokazują nam szereg różnych informacji.