1. Projekt Inteligentnego Domu

Projekt Inteligentnego Domu składa się z kilku “podprojektów” poszczególnych instalacji: instalacji inteligentnej, instalacji elektrycznej, instalacji teletechnicznej (radio, TV, Sat, Internet, Telefon, itp.), instalacji audio(kino domowe, multiroom itp.), instalacji oświetlenia awaryjnego, instalacji video-domofonowej, instalacji alarmowej.

Projekt Inteligentnego Domu należy zawsze rozpocząć od analizy potrzeb przyszłych użytkowników, zapoznania się z projektem domu, projektem aranżacji wnętrz oraz warunkami przyłącza itp. W projekcie należy określić funkcjonalność Inteligentnego Domu, dobrać odpowiednio przewody/kable, dobrać odpowiednie zabezpieczenia, określić miejsce instalacji poszczególnych urządzeń i wiele innych.

Projekt Inteligentnego Domu powinien być wykonany tak jak każdy projekt elektryczny przez projektanta instalacji z uprawnieniami budowlanymi, dodatkowo projekt inteligentnego domu powinien być współtworzony przez osobę z certyfikatem danego systemu (np. EIB/KNX) oraz osobę uprawnioną do projektowania systemów alarmowych.

  • Opis funkcjonalności Inteligentnego Domu;
  • Opis ułożenia instalacji Inteligentnego Domu dla elektryków;
  • Opis doboru przewodów/kabli, obliczenia, wykaz obwodów;
  • Rzut domu z oświetleniem, gniazdami, roletami, rozdzielnicami, przyciskami, czujkami itp.;
  • Rzut domu z instlacja alarmową;
  • Rzut domu z instalacją oswietlenia awaryjnego;
  • Rzut domu z intalacjami dodatkowymi (np. kontrola dostępu);
  • Rzut domu z instalacją multiroom, kinem domowym itp.;
  • Schemat systemu, rzuty i opisy rozdzielnic;

2. Okablowanie

Gdy już mamy gotowy projekt, a budowa domu znajduje się na odpowiednim etapie to możemy zabrać się za okablowanie. Ułożenie przewodów/kabli wykonują elektrycy zgodnie z projektem Inteligentnego Domu. Elektrycy powinni zostać przeszkoleni przez projektanta Inteligentego Domu. Chociaż układanie przewodów w tradycyjnej instalacji a inteligentnej za bardzo się nie różni to mimo wszystko projektant powinien uczulić elektryków na kilka istotnych spraw.

Po skończonym ułożeniu przewodów, a najlepiej już po pracach wykończeniowych należy wykonać pomiary rezystancji izolacji i ciągłości przewodów. Ten etap prac najlepiej jest wykonać po wszystkich prac wykończeniowych, podczas których mogły by ulec uszkodzeniu przewody, a jeszcze przed malowaniem.

3. Rozdzielnica elektryczna

Na budowę zazwyczaj dostarczana jest już kompletna rozdzielnica elektryczna, wyposażona w wszystkie zabezpieczenia i automatykę domową. Elektrykowi zostaje jedynie wpięcie przewodów/kabli w zaciski rozdzielnicy zgodnie z projektem Inteligentnego Domu.

Przy doborze rozdzielnicy elektrycznej należy zawsze pamiętać o jej przewymiarowaniu – koszt jest niewielki, a droga do dalszej rozbudowy pozostaje otwarta.

Zazwyczaj w rozdzielnicy oprócz zacisków, wszelkiego rodzaju zabezpieczeń, wyłączników, urządzeń automatyki montowane są zasilacze do videodomofonu, zasilacze do oświetlenia awaryjnego, UPS itp.

Także zawsze rozdzielnice w Inteligentnych Domach są dużo większych rozmiarów niż przy tradycyjnej instalacji.

Gotowa rozdzielnica Inteligentnego Domu powinna zawierać:

  • Kompletna obudowa;
  • Główny rozłącznik;
  • Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe typu B+C lub C;
  • Zabezpieczenia różnicoprądowe;
  • Zabezpieczenia nadprądowe;
  • Zaciski, listwy zerowe
  • Elementy dodatkowe np. lampki kontroli faz, gniazda itp.;
  • Urządzenia automatyki;
  • Inne urządzenia np. UPS, zasilacze itp.;

4. Montaż urządzeń w pomieszczeniach

Po skończonych brudnych pracach następuje etap montażu urządzeń w pomieszczeniach typu: gniazdka, głośniki, przyciski Inteligentnego Domu, panele, czy sterowniki multiroom. Dodatkowo zaraz po tym etapie zaczyna się montaż urządzeń audio-video.

5. Pierwsze uruchomienie Inteligentnego Domu

Pierwsze uruchomienie Inteligentnego Domu polega na sprawdzeniu poprawności działania wszystkich urządzeń/obwodów. Zazwyczaj przy pierwszym uruchomieniu funkcje systemu proponuje integrator Inteligentnego Domu. Po zakończeniu tego etapu, domownicy zaczynają poznawać system i precyzować swoje wymagania.

Często nawet po kilku dniach od zamieszkania domownicy chcą zmienić funkcje poszczególnych przycisków. Oczywiście w ramach pierwszego uruchomienia programista przyjedzie i dopasuje system do potrzeb domowników. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że dopiero po kilku tygodniach intensywnego używania systemu można być pewnym, że takie funkcje poszczególnych przycisków są najbardziej odpowiednie.

6. Końcowe uruchomienie Inteligentnego Domu

Końcowe uruchomienie Inteligentnego Domu polega na dopasowaniu funkcji do potrzeb domowoników. Zazwyczaj końcowe uruchomienie Inteligentnego Domu następuje od jednego do trzech miesięcy po wprowadzeniu się domowników do domu.

7. Ewentualne zmiany funkcjonalności, rozbudowa, itp.

Często ze względu na dużą ilość wydatków związanych z wykończeniem domu/mieszkania inwestorzy w początkowym etapie uruchomienia systemu rezygnują z wielu urządzeń takich jak panele ścienne, panele przenośne, stacja pogodowa, home server itp.

Po pewnym czasie użytkownicy “dokładają” te elementy. Przy okazji zmieniają funkcje części systemu itp. W Inteligentnym Domu o ile odpowiednio dobrze rozbuduje się projekt, to późniejsza rozbudowa nie stanowi żadnego problemu.

Najważniejszą rzeczą jest dobrze wykonany projekt – praktycznie każdy projekt powinien być wykonany na wersję najbardziej rozbudowaną. Nigdy nie wiadomo, jakie będą nasze potrzeby za kilka lat. Kilka metrów dodatkowego przewodu jest praktycznie żadnym kosztem w porównaniu z późniejszym kuciem ścian.