Co się dzieje w Inteligentnym Domu po zaniku prądu?

Jeżeli mamy odpowiednio bogato rozbudowany system to domownicy nawet nie wiedzą, że “zabrakło prądu”. Jeżeli mamy wyposażoną naszą instalację w UPS i agregat prądotwórczy, to Inteligentny Dom po zaniku zasilania z sieci zewnętrznej sam się przełączy na zasilanie wewnętrzne. Jeżeli nie mamy ani rezerwowego zasilania UPS, ani agregatu prądotwórczego to niestety ale nasza inteligentna instalacja zachowa się tak jak instalacja tradycyjna – nie włączymy oświetlenia.

W tym celu nasze Inteligentne Domy zawsze wyposażamy przynajmniej w oświetlenie awaryjne. Koszt niewielki, ale dzięki temu po zaniku zasilania nie musimy szukać świeczki.

Jak to możliwe, że np. w łazience oświetlenie wieczorem samo załącza się jaśniej, a późno w nocy ciemniej?

Dzieje się tak, dzięki czujce obecności i ściemniaczowi. Inteligentny Dom możemy tak zaprogramować, że wieczorem albo wczesną nocą po wejściu do łazienki czujka obecności ustawi ściemniacz na “jaśniejszy” poziom. Natomiast późno w nocy, żeby nie oślepiać domowników czujka włączy oświetlenie na dużo “ciemniejszy” poziom.

Oczywiście godziny przełączenia między świeceniem “ciemniejszym” i “jaśniejszym” uzależnione są tylko od preferencji domowników. Podobnie jak sama “jasność” świecenia ;).

Czy integracja inteligentnych instalacji z systemem alarmowym jest bezpieczna?

Zazwyczaj alarm jest tylko “oczami” Inteligentnego Domu a nie odwrotnie. Tzn. zazwyczaj do systemu alarmowego nie wprowadza się, żadnych informacji z systemów automatyki domowej. Jedynym wyjątkiem są tylko bezpieczne funkcje np. załączenie alarmu przyciskiem EIB / Xcomfort.

System Inteligentnego Domu nie powinien mieć funkcji “wyłączenia alarmu” gdyż oprócz domowników alarm mogłyby też wyłączyć nie powołane osoby.

Kto dostarcza wszystkie urządzenia Inteligentnego Domu?

Inteligentny Dom łączy w sobie wiele różnych instalacji i urządzeń. Urządzenia sterownicze i przyciski dostarczamy my. Podobnie my dostarczamy elementy systemu alarmowego. Na wszystkie urządzenia dostarczone przez Nas udzielamy dwuletniej gwarancji. Natomiast urządzenia którymi będziemy sterowali np. brama garażowa, czy rolety dostarczają już firmy sprzedające/produkujące te urządzenia. Oczywiście my pomagamy w wyborze tych urządzeń i ustalamy z dostawcą sposób integracji z Inteligentnym Domem.

Dysponujemy też bazą sprawdzonych dostawców urządzeń taki jak rolety/żaluzje fasadowe, bramy garażowe, systemy nawadniania ogrodu itp.. Odnośnie urządzeń audio-video to inwestor decyduje kto ma je dostarczyć. Oczywiście my zawsze służymy pomocą przy wyborze danego urządzenia.

Czy każdą roletę elektryczną można zintegrować z Inteligentnym Domem?

Większość rolet bez problemu można zintegrować z dowolnym systemem Inteligentnego Domu. Niestety niektórzy producenci rolet, markiz czy żaluzji ograniczyli sterowanie tylko do swoich sterowników. Dlatego przed każdym zakupem urządzeń, które chcemy zintegrować należy to z nami skonsultować.

Kiedy należy podjąć decyzję o wyposażeniu domu w inteligentny system?

Taką decyzję można podjąć praktycznie w każdym momencie. Ale najlepiej jest to zrobić na samym początku – czyli jeszcze przy projektowaniu domu. Ponieważ dzięki kilku drobnym zmianom można będzie lepiej wszystko rozplanować i dostosować do potrzeb domowników i dodatkowo często zaoszczędzić. Np.odpowidnia lokalizacja rozdzielnicy i urządzen audio-video może znacznie zmniejszyć ilość przewodów. Co oczywiście przełoży się na zmniejszenie kosztów instalacji.

Dodatkowo przy istniejącej instalacji jesteśmy ograniczeni tylko do rozwiązań radiowych albo po istniejącej sieci 230V. Często przy wprowadzaniu automatyki do już istniejącej instalacji jesteśmy zmuszeni do prac remontowych. Chyba, że zastosujemy rozwiązania z sterowaniem radiowym np. EIB/KNX radiowy, albo Xcomfort.

Jestem elektrykiem hobbystą, czy mógłbym sam położyć przewody?

Z reguły nasi elektrycy układają przewody. Ale czasami Inwestorzy wolą powierzyć te prace zaprzyjaźnonym elektrykom. Oczywiście wybór należy do inwestora. W przypadku gdy przewody układają elektrycy inwestora, bądź sam inwestor my udzielamy przeszkolenia jak to powinno wyglądać. Dodatkowo projekty zawierają szczegółową instrukcję i wytyczne montażu przewodów.

Właśnie buduję dom, w przyszłości chciałbym, aby mój dom był inteligentny albo obecnie nie mam na to środków. Czy powinienem poczynić już jakieś przygotowania.

To jest bardzo dobry moment na taką decyzję. Należy teraz właśnie wybrać system Inteligentnego Domu. Po wybraniu systemu, należy wykonać projekt i zgodnie z tym projektem należy położyć przewody. Dzięki tej decyzji unikniemy niepotrzebnego kucia ścian w przyszłości.
Nie należy tej decyzji odkładać na później. Proszę pamiętać o tym, że Inteligentny Dom to nie tylko przewody pod elektrykę, ale też odpowiednio rozbudowany system alarmowy, instalacja teletechniczna i szereg innych ważnych spraw, które należy wziąć pod uwagę.

Inaczej układa się przewody w tradycyjnych instalacjach, a inaczej w instalacji inteligentnej. Instalację inteligentną bez problemu można wykorzystać w tradycyjny sposób. Natomiast w drugą stronę jest to już znacznie skomplikowane. Chociaż obecnie coraz więcej elektryków układa instalację “bezpuszkową”, która jest zbliżona do instalacji inteligentnej.

Czy ściemniacze umieszczane są pod włącznikiem tak jak w tradycyjnej instalacji?

W inteligentnych instalacjach mamy do wyboru dwa rozwiązania. Pierwsze rozwiązanie polega na umieszczeniu modułu ściamniacza w puszcze elektroinstalacyjnej pogłębianej, a drugie rozwiazanie w rozdzielnicy. Drugie rozwiązanie jest bardziej elestyczne i zazwyczaj tańsze (można zastosować moduły wielokanałowe).

Czy system EIB/KNX integruje się tylko z jakimś specjalnym systemem alarmowym?

Każdy system inteligentnego domu można zintegrować z dowolnym systemem alarmowym. Jedyny warunek do duża ilość wolnych wejść i wyjść w centrali alarmowej.