Inteligentny Dom to komfort, bezpieczeństwo, funkcjonalność, estetyka i energoszczędność.

Często w prasie czy w Internecie spotykamy się z hasłami Inteligentny Dom, inteligentne instalacje, automatyka budynkowa, inteligentne systemy sterowania domem,… itp. A co to jest w ogóle???

Inteligentny dom to jednoczesne połączenie niezależnych instalacji, urządzeń w jeden spójny zautomatyzowany system . Dzięki takiej integracji instalacji oraz ich zautomatyzowaniu uzyskujemy nowe możliwości i nową funkcjonalność.
Inteligentny Dom umożliwia zintegrowane sterowanie oświetleniem, roletami, ogrzewaniem i kontrolą dostępu oraz zdalne zarządzanie. Ale wcale nie musi się do tego ograniczać. Inteligentny dom może również sterować systemem audio-video, nawodnieniem ogrodu, sprzętem AGD, czy sprawdzać naszą skrzynkę pocztową.

Ostatnio coraz bardziej popularne staje się wykorzystanie Inteligentnego Domu do zdalnego zarządzania i serwisu budynków. Poza niemal nie ograniczonymi możliwościami funkcjonalnymi systemów inteligentnych mamy do wyboru szeroki wachlarz sposobów sterowania – od tradycyjnych przycisków, po przez wielofunkcyjne przyciski EIB KNX, piloty, telefony, aż do paneli i komputera.
Ofertowane przez nas systemy Inteligentny Dom: EIB KNX, LCN, Xcomfort mają wspólną cechę – są to systemy zdecentralizowane. Co to oznacza dla użytkownika? Oznacza to, że mimo uszkodzenia jednego z modułów system nadal działa. Ponieważ każdy moduł jest tak jakby mini komputerkiem, który może działać niezależnie.

Sterowanie oświetleniem

Dzięki przyciskom wielofunkcyjnym, czujkom ruchu / obecności oraz informacjom z innych podsystemów, system inteligentnego domu wprowadza nowe funkcje i możliwości w zakresie sterowania oświetleniem. Większość z tych funkcji była by bardzo trudna bądź niemożliwa w realizacji w tradycyjnej instalacji.

Powrót do domu

Wracasz po pracy do domu zimowym wieczorem. Już w trakcie zbliżania się do drzwi wejściowych czujka ruchu załącza nam oświetlenie zewnętrzne. Następnie wchodzisz do wiatrołapu, tu z kolei czujka obecności załącza nam kolejne oświetlenie. Zostawiamy okrycie, buty, wciskamy przycisk “WEJŚCIE” – zostaje załączone oświetlenie holu, schodów, a dodatkowo w salonie, jadalni albo kuchni.

Dla roztargnionych

Przy dużej ilości źródeł światła w danym pomieszczeniu (oświetleni sufitu, półek, lampka na biurku i kinkiety na ścianie) i chcemy szybko wyjść z tego pomieszczenia. W tradycyjnej instalacji musieli byśmy każde z tych oświetleń wyłączyć oddzielnie, a w inteligentnej instalacji wystarczy wcisnąć jeden klawisz.

Nocne spacery

Na pewno nikt z nas nie lubi sytuacji, gdy w nocy trzeba przejść się holem, wejść do łazienki, a światło zawsze nas oślepia. Takiej sytuacji możemy uniknąć w inteligentnym domu – możemy kazać naszemu systemowi, żeby np. po godzinie 23 światło w holach, łazienkach czy kuchni świeciło tylko na 30% swej mocy.

http://controlhome.pl/wp-content/themes/salient/css/fonts/svg/basic_mixer2.svg

Inteligentny Dom dzielimy na strefy grzewcze i w każdej strefie sterujemy oddzielnie temperaturą. Jak pewnie każdy zauważył, w nocy przebywamy tylko w sypialniach, a w dzień i wieczorami w salonie, jadalni, kuchni i gabinecie.

Sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją i wentylacją

Inteligentny Dom ściśle się łączy z energooszczędnością. Największy wpływ na ekonomikę ma właśnie sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją. To właśnie tutaj możemy zaoszczędzić największe pieniądze.

Dodatkowo w tygodniu wychodzimy do pracy albo szkoły, a także czasami wyjeżdżamy na urlopy. W pomieszczeniach, w których nie przebywamy Inteligentny Dom obniża temperaturę o kilka stopni. Obniżenie temperatury grzania tylko o 1 stopień Celsujsza daje nam oszczędność na ogrzewaniu od 6 do 10%. W przypadku klimatyzacji oszczędności będą jeszcze większe.

http://controlhome.pl/wp-content/themes/salient/css/fonts/svg/weather_downpour_sun.svg

Sterowanie roletami, żaluzjami, zasłonami i oknami elektrycznymi

Ten zakres sterowania Inteligentnego Domu to przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort. Wychodzimy z Inteligentnego Domu przyciskamy klawisz “WYJŚCIE” – i oprócz wygaszenia wszystkich świateł w domu, obniżenia temperatury ogrzewania bądź podwyższenia temperatury chłodzenia, opuszczą też się wszystkie rolety antywłamaniowe oraz zamkną się wszystkie okna dachowe sterowane elektrycznie.

Gdy wchodzimy do Inteligentnego domu wciskamy klawisz “WEJŚCIE” i oprócz załączenia się wybranych obwodów oświetleniowych, podniosą się też wybrane rolety. Dodatkowo na pewno każdy z nas nie raz zasłaniał okna żaluzjami czy markizami w słoneczne dni, żeby nie potrzebnie nie nagrzewać pomieszczenia. Tę czynność możemy zlecić Inteligentnemu Domowi – system wyposażony w stację pogodową będzie wiedział czy świeci słońce i z której strony.

Sterowanie urządzeniami audio-video oraz AGD

Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy chcemy obejrzeć film wyświetlony projektorem. Co musimy zrobić? W zależności od pory dnia wyłączyć oświetlenie, opuścić rolety, zmniejszyć bieg rekuperatora, opuścić ekran i załączyć projektor. A co na to Inteligentny Dom? My wciskamy jeden klawisz na przycisku albo pilocie a Inteligentny Dom wszystko to robi za Nas.

Na pewno nie raz zdarzyła nam się sytuacja, że martwiliśmy się czy na pewno wyłączyliśmy kuchnię, albo żelazko. To zadanie możemy przekazać naszemu systemowi – my wciskamy tylko klawisz “WYJŚCIE” wychodząc z Inteligentego domu, a “on” o przejmuje nasze zmartwienia.

Dzięki czujnikom wilgotności gleby system sam będzie sprawdzał, czy nasz ogród potrzebuje wody.

Sterowanie systemami nawadniania ogrodu

to zadanie też możemy przekazać naszemu Inteligentnemu Domowi. Dzięki czujnikom wilgotności gleby system sam będzie sprawdzał, czy nasz ogród potrzebuje wody. Możemy systemowi wyznaczyć odpowiednie godziny na podlewanie ogrodu, a system jeszcze dodatkowo sprawdzi czy nikogo w tym ogrodzie nie ma. Tak, żeby uniknąć przypadkowego zmoczenia domowników.

http://controlhome.pl/wp-content/themes/salient/css/fonts/svg/basic_mixer2.svg

Dla przykładu Inteligentna Instalacja może sczytać z alarmu stan czujek i kontraktronów w oknach oraz drzwiach. Te informacje może wykorzystać przy sterowaniu ogrzewaniem i klimatyzacją (po otwarciu okna inteligentny dom wyłącza ogrzewanie bądź klimatyzację w danym pomieszczeniu).

Integracja Inteligentnego Domu z systemami alarmowymi

Dzięki połączeniu systemu Inteligentnego Domu z systemem alarmowym zyskujemy wiele nowych możliwości. Śmiało możemy nazwać system alarmowy drugimi oczami inteligentnego systemu.

Możemy wykorzystać dane z wszystkich czujek alarmowych – np. po zgłoszeniu alarmu z czujki zalania wodą – Inteligentny Dom zamknie główny zawór wody.

http://controlhome.pl/wp-content/themes/salient/css/fonts/svg/weather_downpour_sun.svg