System alarmowy

Systemy bezpieczeństwa (alarmowe) stanowią w obecnych czasach coraz ważniejszą rolę. Nie tylko mogą ostrzegać nas o włamaniu, ale także mogą pełnić wiele innych funkcji. Obecne systemy alarmowe mogą nas informować o otwartych drzwiach, oknach czy bramie. System alarmowy może nas informować również o wycieku gazu z naszej instalacji gazowej, albo obecności gazu usypiającego, dymu, czy zalaniu wodą.

System alarmowy może również służyć za oczy Inteligentnego Domu. Alarm może poinformować Inteligentny Dom np. o zalaniu, a Inteligentny Dom może przeciwdziałać temu np. zamknąć główny zawór wody. Alarm może przekazywać wiele informacji do systemu Inteligentnego Domu np. o otwartym oknie, które w czasie opadu deszczu Inteligentny dom może zamknąć. Załóżmy taką sytuację, że mamy ustawione podlewanie ogrodu codziennie od godziny 22 do 24. W sobotę urządzamy imprezę grillową i w czasie podlewania jesteśmy w ogrodzie. Wcale nie musimy pamiętać o dezaktywowaniu funkcji podlewania – alarm dzięki zewnętrznym czujkom ruchu zrobi to za Nas.

Kontrola Dostepu

Systemy kontroli dostępu, umożliwiają ograniczenie dostępu do wybranych pomieszczeń, stref albo obiektów. Pewnego rodzaju systemem kontroli dostępu jest też domofon albo video-domofon.

Video-domofon umożliwia nam kontrolę dostępu nad tym kto wchodzi na naszą posesję. Dzięki kamerze znajdującej się w rozmównicy możemy zobaczyć naszego gościa. Do jednej kamery można podłączyć kilka monitorów.

Obraz z video-domofonu możemy przekazać do naszej domowej instalacji telewizyjnej, a następnie zakodować go na wybrany przez nas kanale. Dzięki temu zawsze będziemy mogli zobaczyć na dowolnym odbiorniku TV naszego gościa.

Video-domofon można też zintegrować z centralą telefoniczną. Dzięki tej integracji np. po minucie nie podniesionej słuchawki videodomofonu nasz gość zostanie przekierowany na nasz telefon komórkowy. Jest to szczególnie dobre zabezpieczenie przed włamywaczami – włamywacz nigdy nie będzie wiedział, że nas nie ma w domu.

CCTV – Telewizja Dozorowa

Telwizja dozorowa, czy telewizja przemysłowa, albo krótko CCTV służy do kontrolowania/monitorowania tego co się dzieje w domu, w otoczeniu domu albo w firmie. CCTV umożliwia dostęp do obrazu z kamer za pośrednictwem Internetu, oczywiście tylko autoryzowanym osobom.

Będąc w pracy możesz sprawdzić czy nic złego się nie dzieje na Twojej posesji, albo czy gosposia sprząta dom, a niania należycie wykonuje opiekę nad Twoim dzieckiem.

Systemy Przeciw Pożarowe (p.poż)

W dzisiejszych czasach systemy przeciwpożarowe stają się nieodłącznym elementem systemów alarmowych.

Systemy przeciwpożarowe mają za zadanie wczesne wykrycie zagrożenia pożarem i poinformowanie o straż pożarną i domowników. Bardziej rozbudowane systemy przeciwpożarowe mogą też zapobiegać rozprzestrzenianiu się ognia, przez zastosowanie zraszaczy wodnych, systemy gaszenia gazem itp.

Typy dostępnych czujek dymu:

Optyczne czujki dymu – działają na zasadzie światła rozproszonego. Dym który dostaje się do wnętrza czujki powoduje zmiany oświetlenia detektora emitowanego przez diodę LED.
Termiczne czujki dymu – mierzy zmiany temperatury otoczenia w jednostkach czasu i porównuje je. Stosuje się ją tam gdzie pojawienie się dymu jest czymś naturalnym (np. kotłownie).
Termiczne czujki dymu – mierzy zmiany temperatury otoczenia w jednostkach czasu i porównuje je. Stosuje się ją tam gdzie pojawienie się dymu jest czymś naturalnym (np. kotłownie).
Półprzewodnikowe czujki dymu – reagują na określone substancje znajdujące się w dymie.
Kombinowane czujki dymu – są to kombinacje czujki optycznej i czujki termicznej. Stosuje się je w miejscach gdzie inne czujki mogłyby sobie nie poradzić.